Kategoriler
Galeri Kara Kalem Portre Kara Kalem Teknikleri karakalem

Kara Kalem Teknikleri

kara-kalem-teknikleri
Kara Kalem Teknikleri

Kara Kalem Teknikleri

Kara kalem teknikleri temelde aynı gibi gözükse de genel olarak bakıldığında apayrı dünyanın kapılarını açar. Hatta tekniklerden birisine iyice alışmış bir sanatçı diğer teknikleri kullanmakta sıkıntı yaşayabilir. Ancak materyallerin kullanımında bile ayrı stiller mevcuttur. Şimdi hep birlikte işin özüne inip bu teknikleri incelemeye alalım. İnceleme yaparken genel olarak bilgiler sunacağım. Örnek vereceğim sanatçıların sır gibi sakladığı püf noktalarını keşfetmek sizlere kalmış.

Kara kalem tekniği

Kara kalem tekniği en bilinenidir. Materyallerin ortak noktası karbondur. Kalemin şekline bakmadan ucunun yumuşak ve sertliğine göre çalışma yapılır. Sanatçılar, Tarama, tonlama, tarama-tonlama, karalama, tarama-tonlama-karalama gibi ayrı stiller üstünde kendisini ifade etmeye çalışır. Stiller ortak olsa da profesyonel kara kalem portre sanatçıları imza atmasa bile ben falanca sanatçının eseriyim diye bağırır.

Kömür kalem (füzen) tekniği

Kömür kalem tekniği adından da kendini ele veriyor. Ancak daha çok söğüt dallarının belli tekniklerle karbonlaştırılması ile hazırlanır. Saf halde kullanıldığı gibi toz halde ve sıkıştırılmış tozların kalıp halinde olanları da mevcuttur. Uzun zamandan beri kömür tozlarının içine belli kimyasallar da katılarak siyah yerine gri tonlar da üretiliyor.

Herkes tekniği kara kalem olarak bilse de az çok bir şeyler yapmaya çalışanların en iyi bildiği malzemedir. Amatörce çalışanların en çok kullandığı füzen, o kadar da kolay bir teknik değildir. Profesyonel kara kalem portre sanatçılarının çalışmaları ile diğerlerini yan yana koyduğunuzda ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

Benim çalışmalarını en çok beğendiğim iki sanatçı Casey Baugh ve Zimou Tan.

Kömür ile çalışanların avantajları olduğu kadar dezavantajları da çoktur.

Kömür kalemin avantajları

 • Çalışma çok çabuk biter.
 • Silmesi ve temizlemesi kolaydır.
 • Tek bir kömür ile sayamadığımız kadar ton değeri yakalanabilir.
 • Skala arasındaki renk değerleri müthiş ve etkileyicidir. Kurşun kalem gibi metalik olarak parlamaz. Mattır.
 • Ekstra materyallerle teknik kolay geliştirilebilir.
 • Özellikle esmer kağıtlara çalışma yaparken renkli soft pasteller ile çarpıcı vurgular yapılabilir.
 • Profesyoneller tarafından tercih edilmesinin başka bir nedeni realist (gerçekçi) çalışmaya en uygun malzemedir.
 • Amatörler tarafından tercih edilmesinin tek nedeni ise küçük püf noktaları ile vurucu etkiler vermesinden dolayıdır. Piyasada çoğu kara kalem sitesinin tercihi bu yöndedir.

Kömür kalemin dezavantajları

 • Profesyonel olmayanlar için iyi bir malzeme gibi gözükse de farkında olmadıkları şey balon gibi pürüzsüz ve detaysız resim çizmek için bire birdir(!) Ancak onlar bunun farkına varamaz.
 • Çok pis ve kirlidir. Parmak ile ezenlerin en büyük belaları eldeki nemi kağıda bulaştırarak müdahele edememeleridir.
 • Aşamalı olarak fiksatif kullanılıyorsa dikkat etmekte yarar vardır. Yanlış yerlere, yanlış zamanda bulaştırılırsa müdahele için geç kalınmış demektir.
 • Çok ince detayları vermek beladır.

Kuru Fırça

Kuru fırça benim çok iyi bildiğim bir teknik değil. Bildiğim kadarıyla açıklayayım. Malzemeler füzen kalem, yumuşak ve sık kıllı bir fırça, makine yağı, siyah yağlı boya, temizleme bezleri, hamur silgi vs. Her nedense bu tekniği kullanan ya da bildiğini sanan bazı insanlar sır gibi saklamaktadır. Videoları da takip ederseniz malzemeleri asla göremezsiniz.

Tekniğin kabaca işleyişine gelirsek kömür tozları ve yağlı boyanın belli oranlarda fırçaya yedirilip kağıda transfer edilmesiyle oluşmaktadır. Yağ ise ara tonlar ve kolay sürüm için kullanılmaktadır. En çabuk biten kara kalem tekniğidir.

En iyi temsilcisi Igor Kazarin’dir

 

Yazar Faruk ÇANKAYA

1982 yılında Kastamonu’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi memleketimde tamamladım. Döneminde Adnan ÇÖKER’in atölyesinden Mimar Sinan Üniversitesi’ni birincilikle bitiren emekli resim öğretmeni ve ressam Sait CİVCİOĞLU’ndan üniversiteye hazırlık resim dersleri aldım.Devamı

WhatsApp Sohbeti
WhatsApp ile gönder