Kategoriler
Eski Resim Portre Kara Kalem Portre

Eski Resim Portre

eski resim portre
Eski Resim Portre

Eski Resim Portre

Bazı arkadaşlardan eski resimlerin çizilebilir olup olmadığı konusunda talepler geliyor. Elbette imkanlar dahilinde mümkündür. Mümkün olması için en önemli şart, resimdeki detayların net olmasıdır. Onun haricinde en önemli isteklerden bir tanesi de deforme olmuş resimlerin onarılması konusunda gelmektedir. Resimlerde yılların verdiği yıpranmışlıktan dolayı elbette mümkün hasar. Ancak yüzün yarısı yoksa bu pek de mümkün değildir. Baştan da söyleyeyim düzeltmeler fotoğraf üzerinde yapılmıyor. Seçtiğiniz ölçüde bir kağıda yeniden çizilmek suretiyle yapılmaktadır.

Yıpranmış resimlerde kara kalem çizim süreci

  • Eski resimlerde ters orantılı olarak hasar ne kadar büyükse o orantıda iyi çizimler çıkmaktadır.
  • Büyük hasarlı resimler zaten çalışılamaz.
  • Özellikle eski resimler kağıt baskı olduğu için zamanın verdiği silinme ve yıpranmışlıktan dolayı detaylar da kaybolmaktadır.
  • Eski resimleri tarafımıza ulaştırırken fotoğrafını çekme yerine tarayıcıdan geçirmenizi öneririz.
  • Her ne kadar bireysel resimlerde netlik sıkıntısı çekilmese de topluca çekimler ya da o çekimdeki tek bir kişi bizlere net gibi gözükse de yakınlaştırma yaptığımızda hiç bir detay gözükmemektedir. Genelde uzaktan çekilmiş veya toplu çekimlerdeki siparişlerinizi bundan dolayı almamaya çalışıyorum.

Yazar Faruk ÇANKAYA

1982 yılında Kastamonu’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi memleketimde tamamladım. Döneminde Adnan ÇÖKER’in atölyesinden Mimar Sinan Üniversitesi’ni birincilikle bitiren emekli resim öğretmeni ve ressam Sait CİVCİOĞLU’ndan üniversiteye hazırlık resim dersleri aldım.Devamı

WhatsApp Sohbeti
WhatsApp ile gönder